Aby wakacje były bezpieczne – 8 porad dotyczących bezpieczeństwa

Share

Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i odprężenia, ładowania akumulatorów przed kolejnym rokiem szkolnym. Niestety czasami bywa to również okres wzmożonej aktywności ludzi, którzy chcą to wykorzystać. W czasie wakacji jesteśmy niestety bardziej narażeni na ataki, niż w roku szkolnym. Na szczęście możemy wprowadzić w życie kilka zasad, które zwiększą nasze szanse i pozwolą, aby po wakacjach pozostały jedynie dobre wspomnienia.\

1. Nie pozostawiaj rzeczy wartościowych bez opieki

Z pozoru błaha zasada, jednak często bagatelizowana. Nie chodzi tylko o to, aby nie oddalać się od torebki czy portfela na plaży. Złodzieje, zwłaszcza kieszonkowcy, wykorzystają nawet moment, kiedy nie patrzysz na swój bagaż, aby Ci go ukraść. Sprawdzaj zawsze, czy masz dobrze zapięty plecak, kieszenie lub torebkę. Nie noś wartościowych rzeczy na wierzchu – ułatwiasz w ten sposób zadanie złodziejowi. Gdy siedzisz w restauracji, ustawiaj bagaż tak, aby cały czas był w zasięgu twojego wzroku.

2. Nie ufaj nieznajomym

Dotyczy głównie kobiet, ale nie tylko. Podczas wypoczynku niewątpliwie poznasz wiele fajnych i wartościowych osób. Nie wszyscy jednak mają wobec ciebie dobre zamiary. Początkowo miły i przystojny chłopak może okazać się gwałcicielem, który bada twoje granice aby później cię wykorzystać. Nie ufaj nieznajomym. Pamiętaj, że masz prawo odmówić samotnego wyjścia na plażę czy nie zgodzić się na pójście w inne miejsce, z dala od twoich znajomych.

3. Nie pozostawiaj napojów bez nadzoru zaufanej osoby

Staraj się nie pozostawiać napojów bez opieki. Potencjalny napastnik może próbować dosypać ci do napoju środków odurzających. Jeśli zostawiłaś napój bez opieki, lepiej kupić sobie nowy, niż później tego żałować.

4. Nie daj się zaciągnąć w nieznane miejsce

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, masz prawo odmówić pójścia z nieznajomym w miejsce, którego nie znasz i w którym będziecie sami. Jeśli dopiero co poznana osoba będzie usilnie namawiać cię do pójścia lub próbować zaciągnąć cię gdzieś siłą – uciekaj.

5. Ustal formę kontaktu ze znajomymi / rodzicami

Omów ze znajomymi lub rodzicami dokąd idziesz, gdzie można będzie cię znaleźć, pod jakim numerem telefonu będziesz. Zapisz na kartce lub naucz się na pamięć numeru telefonu do kogoś zaufanego, w razie awarii telefonu możesz poprosić kogoś o wykonanie telefonu (np. ratownika, policjanta, recepcjonistę w hotelu).

6. Nie bój się poprosić o pomoc

Prośba o pomoc to nie wstyd a czasem może uratować ci życie. Szczególnie, jeśli jesteś w nieznanym miejscu, nie bój się zapytać o drogę, poprosić o pomoc w razie nagłego wypadku czy próby napadu. Jeśli masz wybór – zgłoś się do kogoś wzbudzającego zaufanie – chociażby kelnera w restauracji.

7. Masz prawo do obrony

Jeśli ktokolwiek narusza twoją nietykalność osobistą, masz prawo się bronić. Jeśli możesz – po prostu uciekaj lub krzycz. Nie tylko zwróci to uwagę przechodniów, ale rozprogramuje i zaskoczy agresora. Jeśli zagrożone jest twoje życie, używaj wszelkich środków do jego obrony.

8. Unikaj używek

Czas letni to także czas pokus aby spróbować używek. Unikaj tego typu substancji. Zdarza się, że osoby zajmujące się handlem narkotykami celowo próbują uzależnić od narkotyków młodych ludzi, aby potem zyskać stałych „klientów”. Poza tym pod wpływem alkoholu czy narkotyków mniej kontrolujesz siebie a co za tym idzie jesteś potencjalną ofiarą przestępstwa.

Lato może i powinno być wspaniałym czasem przeznaczonym na odpoczynek i zawieranie nowych znajomości, jednak od ciebie zależy, jak ten czas spędzisz i czy będzie to dla ciebie bezpieczne. Staraj się kierować rozumem a nie emocjami, pamiętając o kilku wspomnianych zasadach.

Miłego wypoczynku!

Jakub Rausch
Instruktor Krav Maga
www.kravmaga360.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *