Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie – ruszyły zapisy na warsztaty i pokazy!

Share

Jakie możliwości kryje wirtualna rzeczywistość? Jak szukać życia na innych planetach i jakie są możliwości ich zasiedlenia?  Na jakiej zasadzie działa łódź podwodna? Mrożące krew w żyłach eksperymenty, warsztaty z programowania robotów oraz z komponowania śniadania bogatego w pozytywne związki chemiczne – to wybrane atrakcje Festiwalu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się 17 marca w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Głównymi bohaterami wydarzenia będą jednak Młodzi Naukowcy, uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory. W tym roku w zmaganiach konkursowych uczestniczy aż 7 projektów z województwa zachodniopomorskiego.

Projekt nagrodzony w roku 2016. Urządzenie Dominiki Pałuckiej z VI LO w Szczecinie wychwytuje nieprawidłowości podczas gry na skrzypcach i informuje o nich grającą osobę, pomagając tym samym w nauce gry.

Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce kierowany do młodzieży w wieku 13-20 lat konkurs, który pozwala zgłaszać projekty ze wszystkich dziedzin naukowych. W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 160 projektów, 140 z nich weźmie udział w regionalnych etapach, które odbędą się w 5 miastach Polski. Do regionalnego etapu Konkursu Naukowego w Szczecinie zakwalifikowano 29 projektów, z tego aż 7 z województwa zachodniopomorskiego.

17 marca podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory, jury składające się z ekspertów naukowych i biznesowych, wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytację do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)ploryw dniach 18-21 października w Gdyni. Tam Młodzi Naukowcy będą walczyć o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranicą oraz o nagrody specjalne fundowane przez partnerów konkursu (udział w programach stażowych i mentorskich).

Poprzez nasze festiwale promujemy naukę i zachęcamy młodzież do realizowania własnych projektów badawczych – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji.  – Program Festiwalu jak co roku jest bogaty w ciekawe warsztaty i pokazy naukowe, jestem przekonana, że wszyscy pasjonaci nauki będą nimi usatysfakcjonowani. – Ciekawie zapowiada się także rywalizacja w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory, w którym udział weźmie 29 projektów.

W programie m.in. pokazy mrożących krew w żyłach eksperymentów, wykłady o wirtualnej rzeczywistości, warsztaty o technologiach astronautycznych i eksploracji Wszechświata oraz o związkach chemicznych w jedzeniu.  Udział w festiwalu jest bezpłatny, zgłoszenia można przesyłać na adres szczecin@explory.pl. Pełen program wydarzenia dostępny jestna www.explory.pl

Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie, jest jednym z pięciu regionalnych festiwali, jakie Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje w ramach VI już edycji Programu E(x)plory. Kolejne festiwale odbędą się we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu oraz Podzamczu koło Kielc. Wydarzenie finałowe E(x)plory 2017, czyli Gdynia E(x)ploryWeek odbędzie się w dniach 18-21 października 2017 w Gdyni. W tegoroczną edycję E(x)plory zaangażowało się ponad 60 partnerów. Wzorem lat ubiegłych, Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje go wspólnie z Technoparkiem Pomerania, Urzędem Miasta Szczecina oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Przeczytaj także: Odkrycie siedmiu egzoplanet w systemie TRAPPIST-1

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *